Company Name and page strapline

Türkiyenin İlk CPN (Cisco Powered Network) Sertifikalı Omurgası

Vodafone Net MPLS-VPN omurgası ile Türkiye'de ilk, dünya çapında beşinci "Yönetilen Hizmetler" veren servis sağlayıcıdır. Özellikle ticari uygulamaların yüksek güvenlikli ve performanslı bir platformda çalıştırılması gerekliliğinden yola çıkan Vodafone Net, 1998 senesinde MPLS (Multiple Protocol Label Switching) teknolojisini kullanmaya başlamıştır ve o zamandan bu yana her geçen gün bu konuda tecrübe ve uzmanlığını geliştirerek Türkiye'nin en geniş MPLS-VPN ağı olma özelliğini korumaya devam etmiştir.

Vodafone Net Omurgasının Avantajları
Omurga üzerinde yapılan servis kalitesi (QoS) tanımları sayesinde çalışan uygulamalar sınıflandırılıp, önceliklendirilerek sabit bant genişliği atanmaktadır. Örneğin gerçek zamanlı SES, VİDEO gibi uygulamaların paket kayıplarına ve gecikmeye duyarlılığı çok yüksektir. Transfer edilen bilgi bu gibi durumlarda anlaşılırlığını ve değerini kaybeder. Vodafone Net omurgasında uçtan uca her noktada (verinin yola çıktığı yerden ulaşacağı yere kadar tüm karar noktalarında) bu önceliklendirme ve sınıflandırma doğrultusunda veri akışı yapılacağı için tüm omurga üzerinde istenen performansın yakalanabilmesi mümkün olmaktadır.

Bu teknoloji Vodafone Net omurgası üzerinde çalıştığı için müşteri tarafındaki ekipmanların herhangi bir şifreleme mekanizmasını desteklemesine gerek yoktur. Bu sayede en düşük seviyedeki donanım konfigürasyonları ile optimum fiyat/performans oranı yakalanmakta, kaliteli ve gecikme süresi düşük hizmet verilebilmektedir.

Vodafone Net MPLS- VPN ile ses iletişiminde veriyi 12K'ya kadar sıkıştırılarak, çok daha düşük bant genişliklerinde kaliteli ses iletimine olanak vermektedir. Bu da maliyetleri olumlu yönde etkileyen ekstra bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vodafone Net omurgası, size özel kapalı bir ağın (sanal özel ağ) oluşturulmasına olanak sağlamakta, bu yapı sayesinde de Internet'ten gelebilecek ataklara karşı ilave bir güvenlik önlemi alınmaktadır. Ayrıca kullanılan teknoloji yönlendiricilerinizin üzerinde karışık tanımlar yapılması ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Bu da işletim kolaylığı ve hızlı problem tespit ve çözümüne imkan vermektedir.

"Olağanüstü hal durumu" günümüzde üzerinde düşünülmesi gereken en kritik konulardan biri haline gelmiştir. MPLS-VPN teknolojisi sayesinde oluşturulan ağın yönetiminin bir felaket anında ikinci bir noktaya (Olağanüstü hal merkezine) otomatik olarak transferi iyi kurulmuş bir MPLS-VPN ağ yapısı ile minimum maliyetle sağlanabilmektedir. Oysa diğer teknolojilerle (FR, IPSec) kurulmuş bir sanal ağın felaket durumunda ayaktalığını sağlamak için yapılması gereken yatırım ve işletim maliyeti çok daha yüksektir, buna rağmen de istenen performansa erişebilmek mümkün olmamaktadır.

Vodafone Net Omurgası Üzerinde Kurulan Yapı
- Esnek ve büyümeye açıktır.
- Kullanılan teknoloji işletim ve ekipman maliyetini minimum seviyelerde tutmaktadır.
- Lokal IP kullanımını destekler (LAN).
- Yüksek güvenlik seviyesinde, yüksek hızda çalışır.
- Uzman personel oluşan problemleri anında tespit ederek, çözüm üretir. 7x24 aktif operasyon ve çağrı merkezi size yardım için hazırdır.
- Bugünün teknolojisi ile en yüksek performansa sahiptir.
- Servis seviyesi garantisi (SLA) ile çalışır.
- Olağanüstü Hal Merkezi sayesinde yedekli veri ve kesintisiz erişim hizmetini de sağlar.
- Otomatize edilmiş kişi bağımsız Sistem&Network Yönetimi sayesinde problemleri, sorunları bazen sizin bile haberiniz olmadan bizim çözebilmemizi sağlar.
- Vodafone Net bu yapıyı aktif tutmak ve geliştirmek için bünyesinde eğitimli ve sertifikalı geniş teknik kadro bulundurur.